sobota, 15 października 2011

W zasadzie to tylko/aż pokrzywa

Dziś chciałbym zaprezentować coś tak zwyczajnego jak...pokrzywa zwyczajna. Tak już się przyjęło, że mało kto lubi zetknąć się z tą rośliną. I nie dziwię się :-D Część osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to roślinka bardzo przydatna - ma działanie moczopędne, oczyszczające krew i wzmagające trawienie. Oczywiście można także napić się herbaty z pokrzywy tak bez żadnego powodu - ma świetny, orzeźwiający smak.

Do czego jednak dążę? Otóż można po prostu pójść do apteki/sklepu zielarskiego i kupić ziele pokrzywy, zaparzyć i jest napój. Można. Jednak ja polecam inny sposób: sami zbieramy poprzez rękawice młode liście pokrzywy (zbiór przypada gdzieś między kwietniem a październikiem), uważając na siedlisko na którym rosną, potem suszymy w przewiewnym miejscu (byle nie w słońcu). Suszenie trwa hmm chyba około tygodnia max. Następnie zaparzamy wrzątkiem i możemy się cieszyć takim samym naparem z pokrzywy jak ze sklepu, w zasadzie to dużo lepszym i o bardziej wyrazistym smaku. I dostępnym praktycznie w każdym miejscu :-) Z surowych liści też możemy zrobić herbatę.Jeśli chodzi o parzące włoski to możemy je zniwelować albo poprzez suszenie albo gotowanie lub mycie w wodzie.

Do czego może jeszcze się przydać pokrzywa?
-do zup, jako substytut szpinaku
- młode pędy (dł. ok. 15 cm) gotuje się 10 min, sieka i poddusza z odrobiną oleju i szczypioru, doprawia olejem i pieprzem. Ponoć smakują jak szparagi. [przepis zaczerpnięty od Henschela]
-omlet: mocno obsmażamy pokrzywę na oleju (3-4 min) a następnie wlewamy rozbełtane jaja.
-możemy owinąć mięso lub rybę pokrzywą, czyli 'sparzyć' ją porządnie - wówczas będzie dłużej zachowywało trwałość (nie wiem ile bo nie próbowałem)
- Henschel podaje jeszcze jedną ciekawą informację - otóż korzenie pokrzywy gotujemy w wodzie - wychodzi odwar którym można barwić jaja wielkanocne na złoto-żółto, a więc otrzymujemy naturalny barwnik.
- włókna z pędów pokrzywy można również wykorzystać jako substytut sznurka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz