środa, 28 września 2011

Właściwości skrzypu polnego

Dziś chciałbym przedstawić niezwykle pożyteczną roślinę - skrzyp polny. Z pewnością jest to roślina Wam znana ponieważ występuje w bardzo wielu miejscach. Posiada kilka pożytecznych zastosowań.

Występowanie: pola, lasy, przydroża, drogi polne, ogrody, parki

Jedzenie: do tego nadają się tylko same "kolby", czyli pędy zarodnionośne, które pojawiają się wczesną wiosną. Zbiór należy przeprowadzać w miesiącach luty-maj, później owe jadalne pędy obumierają i wyrastają zwykłe, zielone pędy. Skrzypem jako rośliną jadalną może zajmę się bardziej szczegółowo na wiosnę kiedy będzie można poeksperymentować z jego zastosowaniem w różnych potrawach. "Kolby" na zdjęciu poniżej:
Natomiast zielone pędy skrzypu możemy zastosować w następujący sposób:

1) Świetnie nadają się do mycia menażek i innych naczyń na biwaku. Zrywamy po prostu całe rośliny, zwijamy w garści i takim sposobem skrzyp zastępuje nam gąbkę.

2) Ziołolecznictwo. Zbieramy wówczas całe pędy w czerwcu-lipcu-sierpniu (staramy się aby był to pogodny dzień), wybieramy tylko młode, jasnozielone rośliny, bez rdzawych plam. Uważamy by nie zbierać z jakichś skażonych miejsc typu obrzeże ruchliwej drogi czy sąsiedztwo fabryki. Lecznicze właściwości ma tylko skrzyp polny, nie mają ich natomiast inne rodzaje skrzypów. Ścinamy około 10 cm nad ziemią, oczyszczamy i suszymy w zacienionym miejscu przez około 5-10 dni. Przechowujemy w workach, w suchym i przewiewnym miejscu.

Jeśli chodzi o ziołolecznictwo to tak zebrany skrzyp stosujemy:
1) wewnętrznie - choroby nerek i pęcherza (działanie moczopędne), czyli zapalenie pęcherza, zapalenie miedniczek nerkowych, kamica nerkowa, krew w moczu, krwawienie z płuc.
2) zewnętrznie - zapalenie spojówek (jako płukanka) oraz jako okłady na trudno gojące się rany, stłuczenia i oparzenia. Odwar z tej rośliny pomaga podczas wypadania włosów i łupieżu.

Sporządzanie odwaru: 2 łyżki stołowe ziela zalać 2 szklankami wody, gotować przez 30 minut i odcedzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz