piątek, 30 września 2011

Plecak Vaude Gallery Air 30+5


Tym razem chciałbym podzielić się refleksjami na temat mojego plecaka, który jest intensywnie używany od około 8 miesięcy. Myślę, że jest to wystarczający czas aby napisać o nim pierwszą recenzję. Służył mi zarówno jako plecak miejski, do codziennego użytku, jak też na parodniowe wyjazdy, wycieczki itp.
 Nieliczne opinie, jakie wyszukałem w internecie były pozytywne. Cena tego plecaka jednak była dość wysoka -około 250zł (udało mi się kupić po znacznie mniejszej cenie). A ja szukałem czegoś funkcjonalnego, o pojemności min. 30l, z dobrym systemem wentylacyjnym. Jak się okazało plecak spełnił moje oczekiwania. Przejdźmy do opisu. Jeśli chodzi o parametry to:

- pojemność. Wynosi standardowo 30 litrów + 5 (jeśli 'poszerzymy' plecak za pomocą specjalnego suwaka). Myślę, że nie jest to zawyżona wielkość, gdyż sam mogłem się przekonać ile w stanie jest pomieścić.
Dodam przy okazji, że plecak składa się z komory głównej (którą możemy podzielić na pół, w połowie wysokości (za pomocą suwaka w środku - jest to idealne rozwiązanie jeśli chcemy oddzielić jedne rzeczy od drugich), mniejszej komory przedniej (w której są 2 małe kieszonki siatkowe) i malutkiej kieszonki od góry. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość dostania się do komory głównej od dołu (co przy napakowanym plecaku bardzo pomaga). W środku, od strony pleców jest kieszeń na camelbag, którą można wykorzystywać również jako dodatkową kieszeń.
Po bokach są 2 kieszonki siatkowe, z których każda przy wykorzystaniu bocznych troków może pomieścić  1 butelkę 1,5 - 1,75l.


- system nośny: system zwany Aerofex Easy Adjust doskonale wentyluje plecy podczas marszu. Zbudowany jest ze sztywnego stelażu (aluminium) oraz sztywnej, mocnej siatki, której napięcie możemy regulować. W tym miejscu należy także dodać, że plecak został wyposażony w elastyczny pasek piersiowy zapinany na klamrę i mogący się przesuwać w sensie góra-dół. Jest także cienki pasek biodrowy który jest połączony z otaczającymi biodra 'skrzydełkami', które są miękkie i przyjemne w kontakcie z ciałem. Pasy nośne są wyprofilowane i bardzo wygodne, istnieje możliwość regulacji ich długości i nachylenia.

-materiał. Według producenta: 420 D small Diamond Ripstop Polyamid powlekany PU,600 D Polyester powlekany PU. W przypadku zwykłego deszczu nie zdarzyło mi się żeby przemakał. Ale podczas dużej ulewy warto zastosować zintegrowany pokrowiec, który znajduje się w specjalnej kieszonce w dnie plecaka (kolor pomarańczowy). Jest to bardzo dobre rozwiązanie, chociaż jeśli nasz plecak jest zapakowany maksymalnie i są dotroczone do niego różne rzeczy - wówczas pokrowiec staje się zbyt mały.

-pozostałe. Istnieje możliwość dotroczenia kijków trekkingowych za pomocą rzepów z przodu plecaka i pętelek u dołu. Jeśli natomiast nie używamy kijków, elementy te znakomicie przydają się do troczenia, choćby karimaty czy śpiwora. Uchwyt do przenoszenia jest bardzo solidny i wygodny. Jest także przy nim malutka pętelka z przeznaczeniem na doczepienie Vaude Solar (bateria słoneczna). Zamki są trwałe i niezawodne (YKK), w komorze głównej - dwukierunkowe.
Waga: 1200g.
Wymiary: 52x32x17cm.

Podsumowując, wg mnie jest to bardzo dobry plecak na wyprawy i wycieczki jedno- lub kilkudniowe. Bardzo dobrze sprawdza się również jako plecak miejski, na zakupy, do szkoły czy do pracy (zbędny pas biodrowy możemy schować za siatką wentylacyjną). Mimo, iż był używany przeze mnie praktycznie codziennie, nie widać po nim śladów zużycia czy zmniejszenia funkcjonalności. Co prawda plecak ten kosztuje niemało, jednak jest to wyższa półka niż plecaki firmy Alpinus czy Campus i myślę, że może śmiało konkurować np. z plecakami firmy Deuter.3 komentarze:

  1. Witam zgadzam się z autorem plecak mam od 3 lat jest świetny

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie można kupić taki plecak?

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że najłatwiej można kupić w jakimś sklepie internetowym, o ile jeszcze jest w sprzedaży. Jeśli nie - na pewno będą nowsze modele tej marki.

    OdpowiedzUsuń