poniedziałek, 14 listopada 2011

Las. Późna jesień.



Kilka zdjęć z okolicznego lasu. Przepiękne jesienne kolory.

Co ma las do survivalu? Dużo. Uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na organizm. W razie czego można by się w nim schronić i jako tako wyżywić, o czym wiedzą niestety tylko nieliczni ;)


niedziela, 13 listopada 2011

Aloes jako lekarstwo

Okazuje się, że liście aloesu znakomicie nadają się nie tylko do robienia okładów na rany, ale także na oparzenia (wypróbowane niedawno na własnej skórze ;)


sobota, 15 października 2011

W zasadzie to tylko/aż pokrzywa

Dziś chciałbym zaprezentować coś tak zwyczajnego jak...pokrzywa zwyczajna. Tak już się przyjęło, że mało kto lubi zetknąć się z tą rośliną. I nie dziwię się :-D Część osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to roślinka bardzo przydatna - ma działanie moczopędne, oczyszczające krew i wzmagające trawienie. Oczywiście można także napić się herbaty z pokrzywy tak bez żadnego powodu - ma świetny, orzeźwiający smak.

Do czego jednak dążę? Otóż można po prostu pójść do apteki/sklepu zielarskiego i kupić ziele pokrzywy, zaparzyć i jest napój. Można. Jednak ja polecam inny sposób: sami zbieramy poprzez rękawice młode liście pokrzywy (zbiór przypada gdzieś między kwietniem a październikiem), uważając na siedlisko na którym rosną, potem suszymy w przewiewnym miejscu (byle nie w słońcu). Suszenie trwa hmm chyba około tygodnia max. Następnie zaparzamy wrzątkiem i możemy się cieszyć takim samym naparem z pokrzywy jak ze sklepu, w zasadzie to dużo lepszym i o bardziej wyrazistym smaku. I dostępnym praktycznie w każdym miejscu :-) Z surowych liści też możemy zrobić herbatę.


czwartek, 6 października 2011

Pałka wodna - czy to się je?

Pewnie mało kto jest świadom tego, że ta roślina jest jadalna (zarówno młode przyrosty, kłącza jak i kolby), mało tego - stanowi wyśmienity przysmak! Jako że mamy już jesień skupię się teraz tylko na kłączach. Zawierają dużo węglowodanów i skrobii a także nieco białka.

Menażka "szwedka"

Przedstawiam menażkę, która jest używana w armii szwedzkiej od lat 40. aż do dzisiaj. Egzemplarze przeznaczone na sprzedaż pochodzą z demobilu, najczęściej są one nieużywane - stan magazynowy, co nie oznacza oczywiście, że wyglądają jak nowe ;-) Menażki są zarówno aluminiowe jak i wykonane ze stali nierdzewnej - ja polecam stalową, co prawda cięższą ale za to możemy przyrządzać w niej wszelkie posiłki (aluminium zawiera toksyczny glin, który uwalnia się do wody; dlatego nie wolno w takim naczyniu gotować kwaśnych potraw typu zupa pomidorowa, szczawiowa, ogórkowa, bigos, kapuśniak itp.)

Menażki są na ogół dostępne na allegro, możemy je kupić już w granicach 40-50 zł.  W komplecie otrzymujemy:
-menażkę - pojemność max. około 2 l; posiada uchwyt, dzięki któremu jest możliwość powieszenia jej nad ogniskiem (jest to bardzo duży plus).
-pokrywkę - pojemność 0,75 l; doskonale służy również jako patelnia; posiada uchwyt z 2 stalowymi pierścieniami w które można wetknąć patyk żeby nie poparzyć się w trakcie gotowania.
-kuchenkę spirytusową - funkcjonuje jak palnik gazowy; ja nalewam do niej denaturat; na świeżym powietrzu prawie nie odczuwa się jego zapachu
-blaszaną osłonę - bardzo dobrze się spisuje, z jednej strony ochrania palnik przed wiatrem - jednocześnie zapewniając ciąg powietrza, natomiast z drugiej strony wzmacnia temperaturę; posiada wewnątrz stojak na którym stawiamy menażkę albo patelnię.
-butelkę z mocnego tworzywa na denaturat/inne paliwo - pojemność około 0,4 l


piątek, 30 września 2011

Plecak Vaude Gallery Air 30+5


Tym razem chciałbym podzielić się refleksjami na temat mojego plecaka, który jest intensywnie używany od około 8 miesięcy. Myślę, że jest to wystarczający czas aby napisać o nim pierwszą recenzję. Służył mi zarówno jako plecak miejski, do codziennego użytku, jak też na parodniowe wyjazdy, wycieczki itp.



środa, 28 września 2011

Właściwości skrzypu polnego

Dziś chciałbym przedstawić niezwykle pożyteczną roślinę - skrzyp polny. Z pewnością jest to roślina Wam znana ponieważ występuje w bardzo wielu miejscach. Posiada kilka pożytecznych zastosowań.

Występowanie: pola, lasy, przydroża, drogi polne, ogrody, parki

Jedzenie: do tego nadają się tylko same "kolby", czyli pędy zarodnionośne, które pojawiają się wczesną wiosną. Zbiór należy przeprowadzać w miesiącach luty-maj, później owe jadalne pędy obumierają i wyrastają zwykłe, zielone pędy. Skrzypem jako rośliną jadalną może zajmę się bardziej szczegółowo na wiosnę kiedy będzie można poeksperymentować z jego zastosowaniem w różnych potrawach. "Kolby" na zdjęciu poniżej:


Bloga czas zacząć...

Witajcie :-)
Postanowiłem założyć bloga. Myśl ta kiełkowała we mnie już od dłuższego czasu i mimo, że z powodu lenistwa lub braku czasu broniłem się przed nią jak mogłem to jednak - stało się! Chciałbym tutaj opisywać swoje doświadczenia, przemyślenia czy wątpliwości związane z szeroko pojętym pojęciem survivalu/sztuki przetrwania. Jednak byłoby mi miło jakby moje wypociny na tym blogu wywoływały od czasu do czasu jakiś odzew z waszej strony - czy to w postaci komentarzy czy prywatnych wiadomości.