piątek, 10 sierpnia 2012

"Długi marsz"

Kolejna arcyciekawa pozycja, po którą warto sięgnąć. W wielkim skrócie: opowiada historię polskiego oficera, który dostawszy się do sowieckiej niewoli, trafia ostatecznie do łagru na Syberii. Po paru miesiącach ucieka wraz z towarzyszami niedoli. Opis wędrówki jest niezwykle ciekawy. Uciekinierzy wędrują przez Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Chiny, Tybet, aż w końcu docierają do Indii.Książka ukazuje jak wielką wolę przetrwania może mieć człowiek. Będąc wielokrotnie w obliczu śmierci, mimo wszystko można się podnieść i iść dalej. Inspirujące.

Książkę czytałem wiedząc już o tym, że jej rzekomy główny bohater (autor książki) tak naprawdę nie uczestniczył w 'długim marszu'. Historię o ucieczce 'zapożyczył' sobie od innego polskiego oficera, Witolda Glińskiego. Gliński zdecydował się wyjawić oszustwo dopiero po śmierci Rawicza.
Pomimo tego, książkę czyta się bardzo dobrze i jak najbardziej polecam. Choć trzeba mieć świadomość, że niektóre fragmenty Rawicz najzwyczajniej mógł zmyślić (np. spotkanie z dwójką Yetich ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz