czwartek, 7 czerwca 2012

Tlimowy Bushcraft - nóż doskonały

Przedmiotem recenzji będzie nóż survivalowy Bushcraft FG spearpoint. Solidna polska produkcja - wykonany w całości przez jednego z najlepszych polskich knivemakerów - Mariusza 'Tlima' Przybyłowskiego. Jego noże od dawna zbierają same dobre opinie od zadowolonych użytkowników. Ja z przyjemnością również do nich dołączam.
A oto specyfika samego noża:
Długość ostrza: ~ 10,5cm
Długość całkowita: ~ 22cm
Stal - ostrze: ~ grubość 3mm, stal węglowa Nc6 hartowana na bainit, szlif skandynawski na zero; spearpoint - ostrze w kształcie włóczni
Rękojeść - piaskowana micarta.

Idealnie leży w dłoni...
Bardzo przypomina słynny nóż Raya Mearsa, co niewątpliwie świadczy o jego bardzo dobrych właściwościach.
Ogólne wrażenia: nóż jest solidny, mocny i bezproblemowo wykonuje postawione przed nim zadania. Dobrze leży w dłoni, rękojeść nie nasiąka ani wodą ani tłuszczem. Nóż idealnie przylega do dłoni, nie ma więc obaw, że wyślizgnie się podczas pracy. Rękojeść wyposażona w dwa otwory, za pomocą których możemy przywiązać nóż do drzewca i zrobić prowizoryczną broń. Można także przewlec przez nie sznurek (jak na zdjęciu).
Typowy nóż roboczy...ale i tak piękny
Ten Bushcraft  jest z serii FG (field grade). Oznacza to, że taki nóż jest co prawda pozbawiony wszelkich zdobień, nie jest ładnie wyszlifowany tak jak noże z wyższej półki, jednak pod żadnym innym względem nie jest od nich gorszy. Noże z serii FG to noże służące typowo do pracy w terenie, tak więc wygląd noża jest sprawą drugorzędną.
Jedyną wadą noża jest jego podatność na rdzę. Jak już wyżej wspomniałem, ostrze nie jest zrobione ze stali nierdzewnej tak jak większość noży. Jest to stal węglowa, która charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Nóż ze stali węglowej będzie łatwiejszy do ostrzenia (co ma niebanalne znaczenie w terenie), a z drugiej strony znacznie dłużej będzie zachowywał ostrość. Stal węglowa zastosowana w tym nożu sprawia, że nóż sprawia wrażenie bardzo trwałego i rzeczywiście - potwierdza się to w trakcie używania Bushcrafta. Oczywiście jest ostry jak brzytwa - bez problemu potrafi ogolić włosy na dłoni.
Nóż ze stali węglowej wymaga znacznie więcej uwagi niż jego odpowiednik ze stali nierdzewnej. Przede wszystkim musimy dbać o to aby po każdym użyciu wyczyścić go i wytrzeć. Jeśli zaniechamy tego - po 1-2 dniach pojawi się brzydki nalot (rdza?), którą jednak łatwo usuniemy za pomocą CIF-a lub innego specyfiku oraz szorstkiej gąbki. Jeśli odkładamy nóż na dłużej warto potraktować go niewielką ilością jadalnego oleju lub oliwy.
Na powyższym zdjęciu widzimy, iż jest to nóż typu Full-Tang. To znaczy - nóż jest zrobiony z jednego kawałka, który ciągnie się przez całą rękojeść. Dzięki temu nóż zyskuje na trwałości i charakteryzuje go mniejsza podatność na urazy. W ogóle nie ma co porównywać konstrukcji tego typu z konstrukcją Hidden-Tang lub Short-Tang - a więc nożami, w których ostrze jest tylko częściowo w rękojeści (np. zwykły nóż kuchenny).

Bushcraft mimo swojej masywności świetnie radzi sobie w kuchni:
Natomiast jeśli chodzi o pracę w drewnie - śmiem twierdzić, iż ten nóż jest po prostu do tego stworzony! Idealnie zagłębia się w drewno pozwalając rzeźbić, rąbać, strugać, ciąć itd.Tępa strona Bushcrafta znakomicie przydaje się przy skórowaniu:

Podsumowując...myślę, że Bushcraft FG spearpoint jest doskonałym narzędziem, nieocenionym podczas wykonywania różnych czynności: krojenie pożywienia, budowanie schronienia czy tworzenie przedmiotów z drewna. Głownia o długości 10,5 cm jest idealnym rozwiązaniem, tak samo jak kształt ostrza, wybór stali węglowej oraz piaskowanej micarty jako materiału na rękojeść. Bushcraft jest bardzo solidny, wystarczy więc zadbać aby zawsze był suchy i czysty a niewątpliwie będzie nam służył przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz